ד"ר שי לוינגר פסיכולוג קליני
 בפתח-תקווה


 

 

  
 


 

   דף הבית    טיפול פסיכולוגי- איך זה עובד    תחומי עיסוק בפסיכולוגיה     קליניקה בפתח תקווה     הרצאות והדרכה
   טיפול דינאמי    דימוי עצמי

 

 


טיפול פסיכולוגי, איך זה עובד?

 


 במאמר קצר זה, אתייחס לאחת הדרכים שבהן טיפול פסיכולוגי יכול "לעבוד". יש לציין כי מסלול כזה של תהליך וצמיחה הוא לא היחידי, וכי עבור מטופלים מסויימים או בתקופות שונות של הטיפול, הדגש הטיפולי ו"העבודה" הטיפולית שנעשית אצלי בקליניקה היא שונה מזו המתוארת כאן.


כאשר מחליטים ללכת לטיפול פסיכולוגי, לצד התקווה בקשר טיפולי מייטיב ומפתח, ישנן גם תהיות וחששות. אחד החששות הגדולים, שלעיתים מודעים לו ולעיתים לא, הוא ש"שוב פעם לא יבינו אותי" או "שוב פעם ישפטו אותי". ולא פעם יכול להיווצר המצב שבו ב"אשר יגורתי בא לי". כלומר, במהלך טיפול לא פעם המטופל עשוי למצוא עצמו לא רק מדבר על אנשים שהוא מרגיש כי אינם מבינים אותו או שופטים אותו, אלא גם חש  חוויה דומה ומוכרת זו בקשר הטיפולי. על פניו, דבר מייאש, מרפה ידיים ובטח שלא מעורר רצון ללכת לטיפול.


 

 

והנה חשש נוסף. אחד הפחדים שיכולים להופיע בהתחלה אך לעיתים ביתר שאת בהמשך הטיפול קשור בקבלת עזרה או בחווית ההיעזרות. חווית ההיעזרות היא כמובן חיובית, אך גם כאן יכולות להתעורר תחושות נוספות שהן לא פשוטות. עם הקרבה יכולה להיות גם תחושת תלות, ותלות שכזאת יכולה להרגיש לנו מאיימת ומפחידה. עבור חלק היא חוויה שברירית, עבור אחרים זה יכול לעורר לתגובת כעס. גם כאן זה יכול להזכיר לנו את אותם המקומות המפחידים מתקופות שונות או מקשרים שונים.


 


אז איך זה עובד,  הטיפול הפסיכולוגי? למה זה שווה? במידה רבה המרחב הטיפולי מאפשר יכולת לגעת בנקודות אלו, ובנגיעות אלו יש אפשרות לשינוי שעשוי להיות משמעותי. הרבה פעמים בקשרים או סיטואציות אחרות, אנחנו לא מספיק מסוגלים לשהות באותן חוויות מאיימות, ואז גם לא מצליחים להתמודד עם תחושות אלו בצורה בונה או יצירתית ומפתחת. הרבה פעמים באותם מקומות פשוט פועלים, למשל נמנעים ומתרחקים, עוזבים, חשים משותקים או לחילופין, זועמים. במצבים אלו גם יכול להופיע דיכאון קל או חמור יותר או חרדות. המרחב הטיפולי הפסיכולוגי מטרתו במידה רבה לאפשר גם מרחב שבו ניתן לחוות וגם לחקור את התחושות הללו ואת דרכי ההתמודדות בהן. בטיפול הפסיכולוגי ישנה פעמים רבות התייחסות כפולה, הן לכאן ועכשיו לחווית המטופל מול המטפל והן למקומותו וסיטואציות אחרות בחיי המטופל בהן חווה תחושות לא פשוטות. חלק משמעותי בטיפול הוא היכולת להתקרב לאותן תחושות וחוויות, וחשיבות לא פחותה מכך יש ליכולת לחוות את הדברים בנוכחותו של מישהו שנבנה עימו מספיק אמון. אמון שנותן אמונה שניתן לצמוח מתוך חוויות אלו. טיפול שכזה בדרך כלל אורך זמן, ודורש סבלנות, אך הפוטנציאל הגלום בו לצמיחה אישית יכול להיות רב, שכן הוא יכול לאפשר "עיכול" של החוויות ויכולת להתמודד ממקום טוב יותר, מתוך תחושת ביטחון וחירות רבים יותר. הוא מוביל בסופו של דבר (וגם במהלך הטיפול, עוד לפני סיומו) לתחושה החשובה שאנחנו חיים בצורה טובה יותר ובצורה שהיא נכונה לנו.  

 

 

  ד"ר שי לוינגר, פסיכולוג קליני
קליניקה בפתח-תקווה